Zeolit je ve světě minerálů pojmem, souvisí to s jeho unikátní vnitřní strukturou a schopností efektivně pohlcovat nežádoucí látky a nečistoty, a to jak z ovzduší, tak i z vody. Proč tomu tak je a jak je možné, že žádný jiný nerost tohle nedokáže?
Zeolit vznikal v druhohorách, v době, kdy planetu sužovaly mohutné vulkanické výbuchy, a na zemský povrch se snášely mimo jiné i aluminosilikátové sloučeniny v podobě jemného prachu. Horký popílek postupně tuhl, reagoval s vodou a v průběhu reakce uvnitř krystalů vznikaly mikroskopické dutinky.
Dutinky – objem dutinek, resp. jejich vnitřní plocha je tak velká, že u pouhé hrsti kamínků by pokryla fotbalový stadion. Dutinky mohou výborně posloužit jako absorbent nečistot ve filtračním zařízení, ať už zeolit nasadíte do akvária, do bazénové filtrace, do zařízení v úpravnách vody, i pro odfiltrování nadbytečného dusíku z ovzduší a tím pádem zvýšení procenta kyslíku v bytových i nebytových prostorách.
Iontová výměna – je další významná vlastnost tohoto minerálu, uvnitř dutinek se nachází volné ionty vápníku, sodíku, hořčíku, draslíku a barya, které jsou uvolňovány do vnějšího prostředí, a odtud je naopak absorbován amoniak, těžké kovy, některé další toxické dusíkaté látky a také radioaktivní prvky – radionuklidy, jako je thalium, galium, technecium, fluor či indium.
Filtrační frakce – zeolit lze velmi snadno rozdrtit do požadované velikosti zrn (frakce) a využít jej jako filtrační médium, nahrazující křemičitý písek. Kromě iontové výměny a zachycování nečistot v dutinkách poslouží i pro čistě mechanické filtrování, takže jeho filtrační schopnosti jsou trojího druhu. Žádný jiný nerost to nedokáže.
Univerzalita – velkou výhodou zeolitu je jeho široké pole působnosti v různých odvětvích stavební a průmyslové výroby, zemědělství, medicíny. Je to materiál dobře dostupný a hlavě levný, který nezatíží ani váš rodinný rozpočet.