Mnozí lidé jsou přesvědčeni o tom, že na sociální síť si mohou napsat jakýkoliv příspěvek a vůbec je nenapadne, že by třeba mohli porušit zákony. Ale i když se nepodepíšete nebo vystupujete pod přezdívkou, z technického hlediska není problém, aby Vás v případě porušení zákona orgány činné v trestním řízení docela snadno našly.
Jen málo uživatelů Facebooku si přečte podmínky ochrany soukromí a nastavení sociální sítě nebo diskusního fóra si nijak nekontrolují. Řada Vašich osobních a kontaktních údajů se vyplňuje právě zde, nehledě na to, že do některých diskusí ani nevstoupíte jinak než pod vlastním jménem.
Co je psáno, to je dáno
Co vyslovíte ve společnosti jiných lidí, můžete v nejhorším vždy popřít. Pokud ale to samé napíšete na internet, vidí to snadno i tisíce lidí. Jistě můžete svůj příspěvek smazat, ale vždy existuje důkaz, že tam dříve byl.
Když popustíte uzdu svým emocím a od plic si zanadáváte, někoho pomluvíte nebo budete šířit poplašnou zprávu, snadno se tím dopustíte trestného činu. Dávejte si pozor, co sdílíte, protože ne vše, co se po internetu naléhavě šíří, je pravda. Na sociálních sítích najdeme mnoho příspěvků, které spadají pod paragrafy trestního zákoníku a jsou tedy postižitelná.
Zkreslená představa anonymity
Internet je obrovský a právě tento nepředstavitelný dav lidí nás snadno ukolébá do pocitu, že se nám nemůže nic stát, pokud si trochu více ulevíme. Pozor hlavně na pomluvy. Trestní oznámení na ně se podávají velmi často a snadno a kdo bude skutečně chtít, najde si k Vám cestu. Ne každému stačí smazání takové pomluvy a omluva.
A tak se vyplatí nechat svoje emoce vychladnout, než o někom napíšete něco hodně ošklivého a nepsat nic víc, než co byste si dovolili v běžném prostředí. Anonymita na internetu sice není nulová, ale také není absolutní.