Rubriky
Hobby

Nostalgické zamyšlení nad trávením volného času za socialismu

Přibývá dětí a studentů, kteří se domnívají, že svět není jen černý a bílý, a že socialismus měl mnoho svých pozitivních stránek. Čím je to způsobeno?
Pravděpodobně jistými zkušenostmi v rodinách, kde většina jejich rodičů socialismus zažila, a má možnost porovnávat tehdejší režim s tím současným. Zejména v malých městech a na venkově se tyto tendence začínají projevovat především ve školách, názory dětí se neshodují s tím, co jim bylo vštěpováno ve školních osnovách, učitelé si často s tímto fenoménem neví rady, zkrátka výraz „sametová revoluce“ kamsi mizí a děti zajímá, jaké to tedy bylo v té době, kterou samy neprožily.
padající listí

Retro výstava na Národní třídě

Přirozenou dětskou zvídavost navíc podporují nostalgické vzpomínky rodičů a prarodičů z poklidnější doby, kdy sice nebylo možno budovat kariéru a podnikat, ale bylo více volného času a méně stresu. Proto se také starší generace ráda vrací k retro akcím, jednou z nich byla např. výstava Akademie věd, resp. Ústavu pro soudobé dějiny, která byla k vidění v Praze na Národní třídě. Zaměřila se na trávení volného času za socialismu, a to formou fotografií, textů, úryvků ze soudobých televizních pořadů a filmů.
dítě a malování
Budování kariéry, zakládání firem a podnikatelských záměrů tehdy neexistovalo, a tak lidé ve volných chvílích obohacovali svůj vlastní život buď na chalupách, nebo v zájmových kroužcích a skupinách. V té době hodně kvetla sběratelská vášeň, cestování vlakem, fotografování na diapozitivy, letní splouvání řek, amatérské divadlo, pěstování skalniček, anebo docela běžné klábosení u čaje, u kávy, nebo posezení u táboráku. Oblíbené byly i čtenářské kluby a předčítání malým dětem z knih.
plyšový medvěd
Výstava na Národní třídě mohla návštěvníky motivovat k zamyšlení nad tím, jaký je vlastně smysl života, jaké priority jsou tedy v životě zásadní, zda je důležitější ekonomický rozvoj, moderní technologie, budování kariéry, materiální úspěch a bohatství, nebo docela obyčejné lidské teplo, láska, přátelství, a dobré mezilidské vztahy.

Rubriky
Hobby

Tipy na zdravé svačinky do práce nebo do školy

Každý den je doslova kolotoč a my často chceme ze svého tělo dostat maximum. Na jedné straně pak čekáme, že naše tělo bude fungovat na maximum, ale nedopřejeme mu dostatek živin a šidíme ho. Často se tak stává, že naše tělo podává každý den nadlidské úkony, ale přitom mu nedopřejeme dostatek energie odpočinku a kvalitní stravy, která je zvláště u dospívajících dětí opravdu důležitá. Milně se tak domníváme, že naše tělo i vnitřní orgány dokážou takový nápor vydržet a každý den je doslova přepínáme na maximum. Pokud tedy http://www.jakvkuchyni.cz/svaciny-skoly-prace-rady-tipy/ chceme, aby tělo dobře fungovalo, musíte mu pravidelně dodávat potřebnou životadárnou energii v podobě vyvážené stravy. Obložený chléb
 
I když se jedná pouze o takovou drobnost, jakou je bezesporu svačinu, už tohle malé jídlo vám dokáže do jisté míry vylepšit celý den. To co jíme, se totiž do značné míry odráží i na naší kondici a fyzickém i duševním zdraví. Svačina, kterou tedy pro sebe a své děti každé ráno připravíme, může dopomoci ke zvládnutí složitých úkolů a lepší náladě. Jídlo během dopoledne nám pomůže zvýšit produktivitu, myšlení a zahnat chutě na sladké nebo začínající únavu.Slaná svačina
 
Jak tedy připravit chutnou a zdravou svačinu?
Rozhodně bychom neměli svačinu zanedbávat, na rychlovky z automatu raději rovnou zapomeňte. Právě nejrůznější sladkosti a cukrovinky v sobě obsahují rychlí cukr, který nás zasytí, ale pouze na krátkou dobu a za hodinu budeme mít zase hlad. Pokud opravdu máte během dopoledne nepřekonatelné chutě na sladké, sáhněte raději po čerstvém nebo sušeném ovoci a oříškách. Lískové, vlašské nebo makadamové ořechy cena je velmi výhodná a rozhodně se vyplatí kupovat rovnou větší balení. Jako řešení utěšení hladu nesázejte ani na rychlé občerstvení nebo sladké pečivo, které vás zasytí také na krátkou dobu. Raději dejte přednost tomu celozrnnému s kvalitní šunkou a zeleninou.