S miskou na klíčení si poradí každý

Drobné zelené klíčky luštěnin, obilovin a některých dalších semínek provází lidstvo již odnepaměti. Poskytují nám mnoho vitamínů, minerálů a enzymů, jsou dobře stravitelné a pro naše tělo dobře využitelné.  

Usnadnit si práci je přirozené

V pohádce „Pyšná princezna“ se král Miroslav zmíní o tom, že čím více lidí je na práci k dispozici, tím více času zbývá všem na zábavu. Rozdělit práci lze však i různým mechanismům, pomůckám a nástrojům, s nimiž je náš život bohatší.

miska s cizrnou a klíčky

Proč tedy ztrácet čas tam, kde to není nutné, a kde si můžeme vypomáhat i v souvislosti s klíčením semínek. Vyzkoušejte misky na klíčení z atestovaného akrylátu:

Zdravotní nezávadnost – předně bychom měli vědět, že jde o plast atestovaný a certifikovaný, určený pro potravinářské účely. Neuvolňuje žádné toxické látky, neuvolňuje a ani nepřijímá pachy. Je naprosto netečný ke všem druhům rostlinných semínek a využíváte-li zdrojů s označením BIO, máte jistotu, že budete z rostlinné stravy přijímat pouze zdraví přínosné látky.

klíčky řeřichy na chlebu

Jednoduché oplachování – proces pravidelného oplachování pod tekoucí vodou nebyl nikdy snazší. Zapomeňte na cedníky, kutálející se semínka v dřezu nebo na podlaze. Misky se proplachují tak, že se do té horní nalije přibližně půl litru vody, která protéká skrze ostatní misky speciálními ventily. Na dně každé z misek zůstává pouze vrstva vlhkosti – ideální pro klíčení. Proplachování však musí být pravidelné, aby se uvnitř nádob netvořila plíseň. Ostatně, tvorbě plísní a hniloby nelze zabránit u žádného způsobu klíčení rostlinek, ať už je klíčíte na vatě, tkanině, nebo v miskách. Pravidelnost v hygieně je tedy zásadní.

Více pater najednou – semínka můžete nasypat do jedné nádoby, nebo i do tří nad sebou. Klíčit tak lze např. cizrnu, fazolky mungo a ječmen současně. Misky vypadají dobře na kuchyňské lince a klíčící rostlinky svou svěží zelenou barvou oživí každý obytný prostor. Nezapomínejte však, že klíčky můžete skladovat v chladničce jen několik dnů.