Pozor na dluhové pasti!

Vždycky než si vezmeme úvěr na to nebo na to, je třeba si řádně promyslet, zda danou věc opravdu potřebujeme, a zda je to opravdu tak důležité, aby se nám vyplatilo, se kvůli tomu zadlužit.

Získání půjčky dnes není příliš složité. Banky lidem půjčují docela bez problémů a lidé toho rádi využívají. Navíc jsou k dispozici různé rychlo půjčky, které jsou získat ještě snáz. Proto dnes lidé žijí v představě, že ať už potřebují půjčit na cokoliv, prostě a jednoduše půjdou a půjčku si vezmou. Mnohdy ale zapomínají na to, že budou muset taky splácet. Navíc na těchto rychlo půjčkách zaplatí mnohdy obrovské úroky.
prázdné kapsy
Období prázdnin už sice pomalu končí, ale období dovolených ještě zdaleka ne. Mnoho lidí využívá posezónní slevy a jezdí na dovolenou v září a říjnu. Jak to ale s dovolenou máte vy? Šetříte na ni celý rok? Nebo jste schopni vzít úvěr? Není přece ale hloupost, abyste se zadlužovali kvůli dovolené? Co z toho budete mít? Ano, týden si budete užívat, před kolegy budete vypadat lépe, že jedete na nějaké úžasné místo, ale co potom. Týden dovolené skončí, peníze budou pryč a vám zbudou jen dluhy. Co když se potom stane něco vážnějšího, kvůli čemu si budete muset půjčit? Například se vám rozbije auto, které potřebujete k práci nebo vám doma bouchne kote. Může ses tát cokoliv. Potom už se ale právě začnete dostávat do dluhového kolotoče, kdy se vám začnou dluhy nabalovat a nabalovat a vy budete mít akorát starosti.
míra rozpočtu
Vánoce jsou dalším obdobím, kdy se lidé často zadlužují. Opět se ale zamyslete. Ano, děti třeba dostanou spoustu dárků, budou jeden večer šťastné a spokojené, ale co bude potom? Začnete splácet, třeba už toho na vás bude moc a dětem pak nebudete moct dopřát ani kino. Má tohle smysl? Určitě nemá. Veďte radši své děti ke skromnosti, setřete na vánoce už v průběhu roku a věřte, že můžete mít krásné vánoce i tak a třeba i s menším množstvím dárků.

Jakmile se jednou dostanete do kolotoče dluhů, je mnohdy těžké se z něj potom vymotat. Pamatujte si ale jedno pravidlo. Lepší je si nejprve našetřit, a až potom si užívat. A pokud už je potřeba se zadlužit, pak přemýšlejte, jak moc je to pro vás důležité, a co z toho budete mít. Vyplatí se investice do vaší budoucnosti – dům, auto, pokud jej potřebujete do práce, a podobné věci. Něco, co vám opravdu zůstane a čím si budujete svůj život