Rubriky
Výrobky

Moderní kompaktní zářivky – řada S a S/E s nástrčnými paticemi

Kompaktní zářivky mají stále své platné místo v osvětlovací technice. Mohou konkurovat LED diodovým svítidlům, navíc poskytují příjemné světlo, na něž jsme byli zvyklí řadu let.

hruška

Přednosti kompaktních zářivek

Cena – mnozí lidé mohou být zmatení rozdílnou cenou, některé výrobky tohoto typu se totiž na trhu objevují v podezřele nízkých cenových relacích. Buďte však pozorní, v tomto případě jde většinou o typy tzv. OEM se starým typem předřadníku, který způsobuje pomalý náběh na plný výkon. Jeho podstatnou nevýhodou je i omezený počet spínacích cyklů. Tyto staré typy se vyráběly v 90. letech a někteří výrobci tuto technologii využívají dodnes. I přesto ceny moderních a kvalitních svítidel tohoto typu poklesly a návratnost těchto investic se již pohybuje v řádu týdnů a měsíců. Projeví se zejména v úspoře elektrické energie ve srovnání s vláknovými žárovkami.

Počet sepnutí – moderní typy s elektronickým předřadníkem nemívají omezení v počtu sepnutí a lze je využít právě v místech velmi frekventovaných, jako jsou chodby, schodiště, koupelny, toaleta, osvětlení jídelních koutů apod.
Kancelář nebo domov – pro pracoviště typu kanceláří nebo manuálních provozů existují směrodatné tabulky pro požadovanou intenzitu osvětlení v luxech a podle ní by se měli zaměstnavatelé také řídit. Zpravidla se tyto normy také dodržují, ovšem jiná situace bývá v domácnostech. Tam se často můžete setkat s osvitem několikanásobně menším, výrazně poddimenzovaným. Je to způsobeno mimo jiné mnohaletou tradicí svítit doma úsporněji. Navíc se stává, že staré světelné zdroje vláknových žárovek nahradíme nevhodným výrobkem, který neodpovídá svítivosti předchozí žárovky. Sledujeme pouze příkon ve Wattech, ale zapomínáme na intenzitu světla v lumenech (luxech).

koupelna

Více typů patic – nejsme nuceni využívat jen jednoho typu závitu, vyrábí se několik druhů patic. Oblíbená jsou dnes i tvarově zajímavá řešení v podobě kruhových, oválných, eliptických a dalších rozmanitých variací. Kompaktní nástrčné zářivky – řada S; S/Es paticemi GX53, 2G10, nebo s rotační GX24q mohou být dobrou volbou pro osvětlení většiny obytných ploch. Výhodou svítidel typu kompaktních zářivek je příjemné světlo, které se přibližuje teplé bílé barvě standardní edisonové žárovky, na něž jsme byli zvyklí.