Rubriky
Věda

Je jako hadí jed! Vědci odhalili mechanismus úmrtnosti na COVID-19

Novou studii publikovali v časopise Journal of Clinical Investigation (Časopis pro klinické vyšetřování) vědci z University of Arizona ve spolupráci se Stony Brook University a Wake Forest University. Jejím výsledkem bylo odhalení mechanismu působení nemoci COVID-19, kterou způsobuje čínský netopýří koronavirus SARS-CoV-2, který celé planetě v uplynulých dvou letech připravil pořádně perné chvilky.

koronavirus ohrožuje životy

Virus oběti otrávil

Lékařští výzkumníci analyzovali vzorky krve dvou kohort pacientů, kteří prodělali nemoc COVID-19 a přišli s velmi zajímavým zjištěním. Cirkulace enzymu sekretované fosfolipázy (to jsou takové enzymy, které štěpí fosfolipidy na mastné kyseliny a další sloučeniny) skupiny A2 může být nejdůležitějším faktorem předpovědi těžkého či lehkého průběhu zmíněného onemocnění u infikovaných pacientů – a také toho, kteří pacienti nakonec viru podlehnou.

Zajímavostí je, že zmíněné enzymy vykazují velmi výraznou podobnost s aktivním enzymem, který se vyskytuje v jedu chřestýšů. V nízkých koncentracích se však nachází také v tělech zdravých jedinců a je klíčovým činitelem při obraně těla proti bakteriálním infekcím, a to tak, že ničí buněčné membrány mikrobů.

koronavirus SARS-CoV-2

Dobrý sluha, ale zlý pán

Právě poslední zmíněná vlastnost je však také důvodem ničivého dopadu nákazou koronavirem na zdraví některých pacientů. Zatímco v běžném imunitním systému aktivované enzymy ničí membrány cizorodých mikrobů, v případě infekce virem SARS-CoV-2 se obrátí proti buňkám těla svého nositele a doslova tak rozdrtí membrány životně důležitých orgánů.

„Je to zvonovitá křivka odolnosti vůči chorobám versus tolerance hostitele,“ uvedl Floyd Chilton, hlavní autor článku ve vědeckém magazínu. „Jinými slovy, tento enzym se snaží virus zabít, ale v určitém okamžiku se ho uvolní takové množství, že zničí i buněčné membrány pacienta. To přispívá k mnohačetnému selhání orgánů a následné smrti,“ popsal vědec.

Díky studii mohou lékaři a vědci začít zkoumat inhibitory, tedy látky, které jsou schopné potlačit účinek zdivočelého enzymu. Mohlo by se tak jednat o klíčové odhalení na cestě k záchraně životů a k ukončení světové pandemie.