Rubriky
Auto moto

I cyklista je účastníkem silničního provozu

Cyklistika patří mezi stále oblíbenější volnočasové aktivity. Z důvodu stále se zvyšujícího počtu cyklistů na pozemních komunikacích, došlo k úpravě zákona. Ten pohyb cyklistů upravuje. Jestli jste nabyli dojmu, že jako cyklista nemůžete dostat pokutu, jste na omylu. Určitě byste neměli řídit pod vlivem alkoholu. To je stejné jako u řidičů motorových vozidel. Cyklista s alkoholem v krvi nebo s návykovými látkami se dopouští stejného přestupku. Jestli jste na cyklistickém výletě a přepadne vás žízeň, dejte si raději chlazenou limonádu. Alkohol v krvi sice odbourává každé tělo jinak, ale přesto raději neriskujte. Seznamte se s výší pokut, které za tento přestupek můžete obdržet, částky opravdu nejsou malé.
cyklista a chodci na stezce
Cyklisté, ač mají někdy pocit, že mohou jezdit všude, bohužel značná část je jich bezohledná, měli by se pohybovat pouze na cyklostezkách nebo na silnicích. Pokud je pro ně na silnici vymezen jízdní pruh, musí ho cyklista využít. Pokud pruh vyznačen není, platí obecné pravidlo, že se musí zdržovat co nejblíže k pravé straně vozovky. Pokud jede cyklistů více, musí se držet za sebou. Nesmí v žádném případě ohrozit chodce. U některých přechodů pro chodce je taktéž vymezen přejezd pro cyklisty.
cyklistická přilba je důležitým vybavením
Kolo by mělo být viditelně označeno, protože pohybující se cyklista na silnici, musí být pro řidiče vozidel dobře viditelný. Znamená to, že cyklista by měl používat na svém oblečení nějaký reflexní prvek nebo alespoň pestrobarevné oblečení. Stejně tak by měl být reflexní prvek umístěn na kole. Reflexní prvky na kole, přilbě nebo oblečení na vás řidiče motorového vozidla upozorní dostatečně dopředu. Nezapomínejte, že nejdůležitějším vybavením cyklisty je cyklistická přilba! Vydáte-li se na kole na delší cesty a potřebujete převážet zavazadla, musíte je mít umístěna tak, aby nebránila bezpečné jízdě a ovládání kola.