Co dělat, když je venku škaredé počasí

Zvlněná studená fronta v západním proudění přinese chladný a vlhký oceánský vzduch, na celém území očekáváme zataženo, déšť nebo přeháňky … každý z nás jistě dobře zná zprávy v podobném duchu. Někteří lidé propadají depresi, jiní naopak nachází konečně vytoužený klid, mají dostatek času na své koníčky a zájmy a stahují se do soukromí, aby tu tiše rozjímali. Trochu jiné schéma vzniká v rodinách s malými dětmi. Děti se však inspirují svými rodiči a také si nesou jejich geny.
kapky deště

Zůstaňte v posteli

Pracuj. Dělej něco. Neválej se. Hýbej se. Tak něco takového můžete zaslechnout v tolika domovech, že je to až zarážející. Dnešní doba je taková. Podat výkon, být lepší, než ti druzí, uspět na trhu, odolat konkurenci. Je to bláznivý kolotoč a je jen na nás, zda se na něm budeme vozit, až se nám z toho zatočí hlava, nebo z něj jednoduše vystoupíme. Můžeme to udělat častěji. Deštivý den, ačkoliv je zrovna víkend, nemusí být ve znamení výletu na hrad nebo do ZOO. Proč nezůstat v posteli několik hodin a neužívat si jeden druhého? Odpočívat, meditovat, jen tak si povídat. Zůstat zkrátka v klidu. Dopřejte si někdy s dětmi pyžamový den, snídani do postele, rozehranou partii Člověče nezlob se nebo karetní hry v peřinách. Život přece není jen o výkonu!
holínky a deštník

Tematický den

Kdysi dávno v jednom z oblíbených časopisů, to ještě v dobách, kdy neexistoval Internet, se objevil inspirativní nápad využít škaredý deštivý a zamračený den k tematické proměně v duchu mezinárodních zvyklostí. Zkrátka navodit v domácnosti atmosféru takovou, jaká panuje třeba v Japonsku nebo v Rusku. Nebo ve Finsku, v Itálii, ve Francii, no co vám přijde zajímavé poznat a prožít. Takový italský den s těstovinami nebo s pizzou, spoustou čerstvé zeleniny, nebo poklidná atmosféra v japonském stylu s lampiony, kimonem vytvořeným z prostěradla, k obědu rýži a masovou směs pojídanou hůlkami… stačí se inspirovat na Internetu, a pokud s přáteli zorganizujete třeba finský den s žitným chlebem, hrachovou polévkou a pečeným lososem s bramborami a zeleninou, což jsou tradiční finská jídla, jistě na takový zážitek jen tak nezapomenou.
dešťové kapky

Návštěva galerie a výstavy

Chladný deštivý den je vhodný i pro návštěvu výtvarných galerií nebo uměleckých sbírek. Zajímavým námětem mohou být výstavy poštovních známek, muzeum Lega nebo stavebnice Merkur, expozice různých sběratelských kuriozit, např. krabiček od zápalek, voskových figurín, odznaků, gramofonových desek a gramofonů, bust státníků, dětských panenek a kočárků, muzeum dřevěných stavebnic atd. Divili byste se, jak takové sbírky koncentrované na jednom místě dokážou upoutat dětskou pozornost.